Ideja e referendumit për “Shqipërinë e Madhe”, kryediplomati gjerman i jep ultimatum Albin Kurtit


Kreu i diplomacisë Gjermane, Heiko Mass në një konferencë për shtyp me homologun e tij serb është shprehur kategorikisht kundër idesë së pr0paganduar nga partia fituese e zgjedhjeve në Kosovë “Lëvizja Vetëvendosje” dhe kryetari i saj Albin Kurti për një bashkim të mundshëm mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Kurti që prej fillimit të karrierës së tij politike është shprehur pro idesë së një referendumi kombëtar në lidhje me bashkimin, por Maas e ka konsideruar këtë një ide jo-konstruktive dhe i ka bërë thirrje Kosovës që të fokusohet në rrugën e integrimit europian. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU