Gazeta zvicerane: Albin Kurti do ta bëjë Kosovën, ‘Zvicër të Ballkanit’


Gazeta zvicerane Blick shkruan rreth zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë dhe përfshirjes së diasporës nga Zvicra në këto zgjedhje. Në vazhdim, albinfo.ch publikon fragmente nga ky artikull. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Në Kosovë, shteti më i ri në Evropë, partia e krahut të majtë Vetëvendosje fitoi zgjedhjet. Shpresa për një fillim të ri është e madhe, por gazetari Bekim Dalipi, nga portali Albinfo.ch, me seli në Zvicër, është skeptik.

Në Kosovë, lëvizja e majtë e reformës Vetëvendosje ka fituar qartë në zgjedhje – po ashtu ashtu falë mbështetjes masive nga Zvicra! Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive